نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا خواستار “برکناری” رئیس جمهور ترامپ شده است

[ad_1]

tong-thong-donald-trump.jpg
رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ

بر این اساس ، خانم نانسی پلوسی از معاون رئیس جمهور مایک پنس خواست تا اصلاحیه 25 را که به او و کابینه اجازه می دهد قدرت رئیس جمهور را “سلب” کنند ، اجرا کند. ترامپ، رویترز گفت.

در همان زمان ، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده همچنین گفت اگر مایک پنس معاون رئیس جمهور آنگونه که خواسته بود انجام ندهد ، او و دیگر اعضای کنگره آماده “استیضاح” دونالد ترامپ رئیس جمهور هستند.

به گفته رویترز ، در حال حاضر تصور غلطی درباره “استیضاح” وجود دارد که به برکناری رئیس جمهور از سمت خود اشاره دارد. در حقیقت ، استیضاح فقط به مجلس نمایندگان ، مجلس عوام کنگره اعمال می شود ، به اتهاماتی که رئیس جمهور در یک “جرم یا جنایت” درگیر شده است – مانند کیفرخواست کیفری.

nancy-pelosi.jpg
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نانسی پلوسی

رویترز گفت نانسی پلوسی این اظهارات را ساعاتی پس از درخواست سناتور چاک شومر ، رهبر حزب دموکرات در سنا انجام داد و ادعا کرد آنچه در تپه کاپیتول اتفاق افتاده “شورش” است و رئیس جمهور ترامپ نباید ادامه دهد وظایف خود را انجام می دهد

در همین حال ، دموکرات های کمیته قضایی خانه شهروندان نیز نامه هایی به معاون رئیس جمهور ایالات متحده پنس فرستادند و از آنها خواستند که به اصلاحیه 25 قبل از بازنشستگی رئیس جمهور ترامپ در 20 ژانویه 2021 مراجعه کنند.

رویترز افزود ، آدام کینزینگر ، عضو جمهوریخواه ، نیز از اصلاحیه 25 برای رئیس جمهور ترامپ حمایت کرد.

پیش از این ، ویلیام کوهن وزیر دفاع سابق آمریکا نیز گفته بود که پس از تحریک آشوبگران و ریختن حامیان ترامپ در ساختمان کنگره آمریکا ، کابینه ترامپ باید اصلاحیه 25 را برای برکناری رئیس جمهور ، رئیس قوه مجریه ایجاد کند.

اساس ایده فوق برای گروه نمایندگان کنگره ، مقامات و مقامات سابق ایالات متحده براساس بخش 4 اصلاحیه 25 قانون اساسی ایالات متحده ، مصوب 1967 است. در محتوای اصلی قانون اساسی ایالات متحده ، موضوع توانایی حاکمیت رئیس جمهور آمریکا با این حال ، قانون اساسی اصلی مشخص نکرده است که بی کفایتی چیست.

tu-chi-an-25.jpg
متن اصلاحیه 25 قانون اساسی ایالات متحده. عکس: CNN

به طور خاص ، بخش 4 متمم 25 ، تصریح می کند که وقتی معاون رئیس جمهور و اکثریت وزرای کابینه اعلام کنند که رئیس جمهور “نمی تواند اختیارات و وظایف خود را به عهده بگیرد” ، معاون رئیس جمهور “سرپرست رئیس جمهور” می شود ، در حالی که رئیس جمهور ، پس از یک فرایند پیچیده ، تضمین بازگشت به دفتر خود اعلام شود.

در صورت شروع اصلاحیه ، اولین کاری که مایک پنس معاون رئیس جمهور و بسیاری از اعضای کابینه وی باید انجام دهند ارسال چاک گراسلی سرپرست سرپرست مجلس سنا و نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان بیانیه کتبی است که رئیس جمهور ترامپ قادر به تصدی گری نیست. اختیارات و تعهدات

پس از دریافت چنین پیشنهادی كتبی رسمی ، كنگره آمریكا مجبور است ظرف 48 ساعت نشسته و ظرف 21 روز رأی دهد تا تصمیم گیری كند. اگر دو سوم اعضای مجلس و سنا توافق كنند كه ترامپ نمی تواند به عنوان رئیس جمهور ادامه دهد ، قدرت از او سلب می شود و معاون رئیس جمهور پنس موفق خواهد شد.

اصلاحیه 25 در سال 1965 توسط كنگره آمریكا تصویب شد و دو سال بعد رسماً تصویب شد. این مکانیسمی است که اجازه می دهد رئیس جمهور وقتی رئیس جمهور قادر به هدایت کشور نیست یا در مقام خود می میرد ، برکنار شود.

این اصلاحیه همچنین فرایند رسمیت بخشیدن به معاون رئیس جمهور برای تصدی ریاست جمهوری در هنگام مرگ یا استعفا مالک فعلی کاخ سفید را رسمیت می بخشد.

با این حال ، در بیش از 50 سال از زمان اصلاح قانون اساسی ایالات متحده برای ایجاد مکانیزمی برای برکناری رئیس جمهور بی کفایت ، این روند هرگز فعال نشده است.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *