نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

دادگاهی در عراق حکم دستگیری رئیس جمهور دونالد ترامپ را صادر کرد

[ad_1]

abu-mahdi-al-muhandis.jpg
حامیان شبه نظامیان الحشد الشعبی در جشن روز ترور ابومهدی المهندیس شرکت می کنند. این رویداد در نجف ، عراق ، در 4 ژانویه 2021 رخ داد. عکس: Anmar Khalil / AP

گاردین به نقل از منابعی در شورای عالی عدالت عراق گفت این اقدام مربوط به تحقیقات در مورد مرگ ابومهدی المهندیس ، معاون فرمانده نیروی الحشد الشعبی است. -شعبی برای عراق ، که در حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی کشته شد ژنرال قاسم سلیمانی در فرودگاه بغداد در 3 ژانویه سال گذشته کشته شد.

شورای عالی در بیانیه ای گفت: “قاضی ار راسفا ، مجاز به تحقیق در مورد ترور معاون فرمانده شبه نظامیان ، تصمیم گرفته است كه طبق ماده 406 قانون مجازات فعلی عراق ، دستور بازداشت رئیس جمهور آمریكا را صادر كند.” عدالت عراق.

لازم به ذکر است که در اسناد مربوط به این حادثه فیلم هایی وجود دارد که در آن دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ادعا می کند شخصاً دستور اعتصاب را داده است ، گاردین افزود.

ژوئن گذشته ، مقامات ایرانی همچنین تلاش کردند رئیس جمهور ترامپ را در ارتباط با ترور ژنرال سلیمانی دستگیر کنند. با این حال ، سازمان بین المللی پلیس جنایی (اینترپل) از پاسخ دادن به این درخواست خودداری کرد.

به تازگی ، در یک کنفرانس مطبوعاتی در 5 ژانویه ، سخنگوی وزارت دادگستری ایران ، گلمحسین اسماعیلی گفت که تهران درخواستی را برای دستگیری ترامپ به همراه 47 مقام دیگر آمریکایی که یک سال پیش در ترور ژنرال سلیمانی دست داشتند ، به اینترپل ارائه کرده است. این دومین بار است که ایران از اینترپل می خواهد تا “دستگیری قرمز” را برای دستگیری آقای ترامپ و ده ها مقام پنتاگون ، مقر ایالات متحده در خلیج فارس اعلام کند.

در تحولی دیگر ، در تاریخ 2 ژانویه ، گزارش شد که نیروی دریایی ایران در چارچوب مقدمات بزرگداشت ترور ژنرال قاسم سلیمانی ، سطح آمادگی رزمی خود را در خلیج فارس افزایش داده است. پیش از این ، در دسامبر سال 2020 ، پنتاگون پایگاه نظامی عین الاسد در عراق را تلفیق کرد. کارشناسان این اقدام را نه تنها به بزرگداشت ترور ژنرال سلیمانی بلکه به علت مراسم تحلیف جو بایدن رئیس جمهور تازه انتخاب شده آمریکا می دانند.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *