نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

برای کاهش فشار تحریم؟

[ad_1]

در تاریخ 4 ژانویه ، رسانه ها در خاورمیانه گزارش دادند که یک کشتی با پرچم کره پس از ورود به آبهای ایران هنگام عزیمت به امارات متحده عربی (امارات) دستگیر شده است.

iran-tanker.jpg
عکس های منتشر شده توسط خبرگزاری تسنیم نشان می دهد که این نفتکش کره ای توسط کشتی های سپاه پاسداران ایران تا بندر ایران اسکورت شده است.

این کشتی با خدمه 20 نفره که اتباع بسیاری از کشورها هستند از عربستان سعودی به امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) در مسیر است.

بعداً همان روز ، تلویزیون ملی ایران گزارش داد که پرچم کره جنوبی ، MT Hankuk Chemi ، به اتهام “آلودگی نفتی” در خلیج فارس و تنگه هرمز توسط مقامات ایرانی رهگیری شده است. خبرگزاری نیمه رسمی ایران فارس نیز تأیید کرد که نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران کشتی را اسیر کرده است.

DM Shipping ، مالک MT Hankuk Chemi ، مستقر در جنوب شرقی شهر بوسان ، آلودگی کشتی توسط آب های خلیج فارس را رد کرده است. طبق منابع کره ای ، 20 خدمه از جمله 5 کره ای حضور دارند.

tau-3.jpg
MT Hankuk Chemi تا بندر ایران همراه شد.

اندکی پس از این حادثه ، کانگ کنگ وا ، وزیر امور خارجه کره جنوبی تلاش های دیپلماتیک را برای تأمین آزادی کشتی انجام داد. وزارت خارجه کره تأیید کرد که این کشتی بنا به درخواست مقامات دولتی در خلیج فارس در آبهای سرزمینی ایران در حال حرکت است.

وزارت امور خارجه و سفارت کره در ایران نیز تایید کردند که اعضای خدمه هنوز در امنیت نیستند و خواستار این بودند که طرف ایرانی به زودی کشتی را آزاد کند. در همین حال ، وزارت دفاع کره جنوبی گفته است که برای مقابله با این حادثه با وزارتخانه های خارجه و شیلات و همچنین نیروهای دریایی چند ملیتی که در آبهای اطراف فعالیت می کنند هماهنگی خواهد کرد.

به گفته منابع ، این کشتی در حال حاضر در شهر بندری بندرعباس در استان هرمز است. خدمه از کره جنوبی و برخی از کشورهای جنوب شرقی آسیا تا به امروز ایمن هستند. ناوگان 5 امریکایی مستقر در بحرین گفت که از نزدیک وضعیت را زیر نظر دارد.

در واکنش به تنش های فزاینده پس از دستگیری ایران توسط MT Hankuk Chemi ، واحد ضد دزدی دریایی کره جنوبی (واحد Cheonghae) مستقر شده و عملیات خود را در تنگه هرمز آغاز کرده است. یونهاپ در تاریخ 5 ژانویه گزارش می دهد.

شناخته شده است که در ژانویه سال 2020 ، مقامات کره ای از برنامه استقرار یک گروه ویژه ضد دزدی دریایی (واحد Cheonghae) در تنگه هرمز خبر دادند. پیش از این ، نیروها با همکاری کارگروه مشترک 151 نیروی دریایی ایالات متحده در داخل و اطراف تنگه هرمز ، مأموریت های ضد دزدی دریایی را در خلیج عدن متمرکز کرده بودند.

این اولین بار نیست که ایران یک تانکر حامل پرچم خارجی را بازداشت می کند. در ژوئیه 2019 ، سپاه همچنین نفتکش پرچم انگلیس Stena Impero را به اتهام نقض قوانین دریایی دستگیر کرد.

البته قابل توجه است که این حادثه در متن اعلامیه ایران مبنی بر از سرگیری فعالیتهای غنی سازی اورانیوم در تأسیسات هسته ای فردو رخ داده است. پیش از این ، آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) در تاریخ 1 ژانویه گفته بود که ایران برنامه خود را برای تولید اورانیوم با غنی سازی تا 20 درصد خلوص ، کاملا بالاتر از آستانه ، به آژانس انرژی هسته ای آگاه کرده است. درباره توافق هسته ای تاریخی که ایران در سال 2015 با قدرت های بزرگ امضا کرد

iran-hatnhan-04.jpg
نمای هوایی تأسیسات هسته ای فردو در ایران. عکس: AP

دستگیری این نفتکش در حالی است که انتظار می رود معاون وزیر خارجه کره جنوبی این هفته به ایران سفر کند و در مورد محاصره دارایی های ایران در سئول توسط دولت بحث کند. بانک های کره جنوبی در حال حاضر 7 میلیارد دلار از ایران به دلیل تحریم های آمریکا علیه تهران منجمد کرده اند. ماه گذشته ، رئیس کل بانک مرکزی ایران گفت کره جنوبی اجازه حواله و بهره را نمی دهد ، بلکه ایران را مجبور به پرداخت کارمزد برای پول پس گرفته شده می کند.

به گفته برخی تحلیلگران ، این به همین دلیل است که هنگام وقوع این حادثه ، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در 4 ژانویه گفت که دولت ایران همچنان تهدید به آزادی دریانوردی در خلیج فارس است ، به عنوان بخشی از قصد خود برای مجبور کردن جامعه بین المللی به فشار تحریم ها بر Tehan را کاهش دهد. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: “ما تماس کره جنوبی را مشترک می دانیم ، ما می خواهیم ایران فورا نفتکش را آزاد کند.”

در آخرین پیش نویس ، وزارت امور خارجه کره گفت در حال بررسی است که آیا سفر دیپلمات ارشد به تهران در 9 ژانویه طبق برنامه انجام می شود یا خیر.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *