نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

این دستگاه پوشیدنی علائم سوزش در عرق را تشخیص می دهد newkerala.com # 22701

[ad_1]

در حالی که کورتیزول به بدن ما کمک می کند تا در شرایط استرس زا پاسخ دهد ، اما در واقع یک شمشیر دو لبه است.

معمولاً طبق ریتم شبانه روزی در طول روز ترشح می شود و بین 6 صبح تا 8 صبح به اوج خود می رسد و بعد از ظهر و عصر به تدریج کاهش می یابد.

آدریان یونسکو ، رئیس آزمایشگاه نانولاب در فدراسیون پلی تکنیک Ecole در لوزان (EPFL) در سوئیس گفت: “اما در افرادی که از بیماری های ناشی از استرس رنج می برند ، این ریتم شبانه روزی کاملاً منتفی است.”

“اگر بدن کورتیزول کم یا زیادی تولید کند ، می تواند به طور جدی به سلامتی فرد آسیب برساند ، که به طور بالقوه منجر به چاقی ، بیماری های قلبی عروقی ، افسردگی یا فرسودگی شغلی می شود.”

از آزمایش خون می توان برای اندازه گیری های فوری سطح کورتیزول بیماران استفاده کرد.

با این حال ، مقدار قابل توجهی کورتیزول نیز می تواند در بزاق ، ادرار و عرق یافت شود.

تیم نانولاب Ionescu تصمیم گرفتند به عنوان یک مایع ردیابی روی عرق تمرکز کنند و یک وصله هوشمند با سنسور کوچک سازی تولید کردند

این پچ شامل یک ترانزیستور و یک الکترود ساخته شده از گرافن است که به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود حساسیت بالا و محدودیت های تشخیص بسیار کمی را ارائه می دهد.

گرافن توسط آپتامرها ، که قطعات کوتاه DNA یا RNA تک رشته ای هستند و می توانند به ترکیبات خاصی متصل شوند ، عملیاتی می شود.

آپتامر موجود در پچ EPFL دارای بار منفی است. هنگامی که با کورتیزول تماس پیدا می کند ، بلافاصله هورمون را گرفته و باعث می شود تا فیبرها روی خود جمع شوند و بار را به سطح الکترود نزدیک می کند.

سپس دستگاه شارژ را تشخیص می دهد و بنابراین قادر است غلظت کورتیزول را در عرق کاربر اندازه گیری کند.

وی گفت: “از آنجا که این ماده پوشیده می شود ، دانشمندان می توانند داده های کمی و عینی را درباره برخی بیماریهای مرتبط با استرس جمع آوری کنند. و آنها می توانند این کار را به روشی غیرتهاجمی ، دقیق و فوری در محدوده غلظت کورتیزول در عرق انسان انجام دهند.” یونسکو

یافته ها در مجله Communications Materials منتشر شد. (IANS / 11 ساعت قبل)

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *