نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

اخبار جهان در 17 اوت جنبش های جهانی صبح 17 آگوست

[ad_1]

وضعیت در افغانستان: اکثر مقامات دولتی سابق به خارج می روند

به گزارش خبرگزاری پژواک در 16 اوت ، اکثر مقامات ارشد دولتی و بسیاری از سیاستمداران افغان پس از فرار رئیس جمهور اشرف غنی از کابل و حرکت طالبان به حومه شهر ، کشور را ترک کرده اند.

به گزارش خبرگزاری اشرف غنی ، حمدالله محب مشاور امنیت ملی و فضل محمود فضلی رئیس پیشین ستاد ارتش به تاجیکستان و سپس عمان سفر کردند.

ashraf_ghani1708.jpg
اشرف غنی و بسیاری از مقامات افغان کشور را ترک کرده اند.

کابینه مالزی استعفا کرد

در 16 آگوست ، کابینه مالزی به رهبری نخست وزیر موحدین یاسین از پادشاهی این کشور کناره گیری کرد. این بیانیه ای است که حایر جمال الدین وزیر علوم مالزی در اینستاگرام بیان کرده است.

ایالات متحده با طالبان درباره پروازهای تخلیه به توافق رسیده است

به گزارش آسوشیتدپرس ، واشنگتن با طالبان به توافق رسیده است که آنها در پروازهای تخلیه آمریکا از فرودگاه بین المللی کابل دخالت نکنند.

این توافق در جریان مذاکرات در دوحه قطر بین اعضای ارشد طالبان و ژنرال آمریکایی فرانک مکنزی ، فرمانده فرماندهی مرکزی ایالات متحده به دست آمد. به نظر می رسد دو طرف در مورد “مکانیزم اجتناب از درگیری” توافق کرده اند که به فرودگاه کابل اجازه می دهد بدون دخالت طالبان به عملیات خود ادامه دهد.

هند با شرکای افغان خود “کنار می ایستد”

وزارت خارجه هند در نخستین واکنش خود به تصرف کابل توسط طالبان در 16 اوت گفت دهلی نو با همتایان افغان خود “کنار می ایستد” و همه اقدامات را برای امنیت سرخپوستان انجام می دهد. منافع هند و هند در افغانستان

چین مجدداً به انتخاب مردم افغانستان احترام می گذارد

هوآ چونینگ ، سخنگوی وزارت خارجه چین در 16 آگوست گفت که پکن به انتخاب مردم افغانستان احترام می گذارد و امیدوار است گذار در این کشور جنوب غربی آسیا بدون مشکل پیش برود.

مگات: ایران به غنی سازی اورانیوم ادامه می دهد

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی که 16 آگوست در اختیار مطبوعات قرار داد ، اعلام کرد که ایران علیرغم هشدارهای این روش در زمینه غنی سازی اورانیوم پیشرفت کرده است. وست که این موضوع بحث بازسازی توافق هسته ای ایران را تهدید می کند.

هشدار واشنگتن به دارایی های افغانستان در ایالات متحده

یک مقام در دولت جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده در 16 اوت گفت که طالبان به هیچ یک از ذخایر افغانستان که در حساب های ایالات متحده ذخیره شده است دسترسی نخواهند داشت.

بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول (IMF) ، تا پایان آوریل 2021 ، کل ذخایر بانک مرکزی افغانستان بالغ بر 9.4 میلیارد دلار است. یک منبع مطلع با این موضوع گفت که بیشتر این وجوه در خارج از افغانستان ذخیره می شود. هنوز مشخص نیست که چه مقدار از ذخایر افغانستان در ایالات متحده ذخیره شده است.

ایالات متحده پروازهای تخلیه از فرودگاه کابل را متوقف کرد

یک مقام وزارت دفاع در 16 آگوست گفت که ایالات متحده تمام پروازهای تخلیه از فرودگاه کابل را متوقف کرده است تا جمعیتی را که در تلاش برای خروج از افغانستان به این فرودگاه هجوم آورده بودند متفرق کند. با این حال ، این مقام ناشناس نگفته است که مدت زمان تعلیق چقدر طول خواهد کشید.

انگلیس اصرار دارد که نیروهای خود را به افغانستان بازنگرداند

بن والاس ، وزیر دفاع بریتانیا در 16 اوت تأیید کرد که نیروهای بریتانیایی و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پس از تسلط طالبان بر این کشور به افغانستان باز نخواهند گشت.

سازمان هواپیمایی کشوری افغانستان توصیه می کند از حریم هوایی کابل اجتناب کنید

در 16 اوت ، سازمان هواپیمایی کشوری افغانستان (ACAA) به پروازهای ترانزیتی به پایتخت کابل توصیه کرد که ایستگاه ها را تغییر دهند ، زیرا حریم هوایی این شهر در حال حاضر تحت کنترل نظامی است.

هزاران نفر در تلاش هستند تا هرج و مرج را در افغانستان و فرودگاه کابل ترک کنند

پس از تسلط طالبان بر پایتخت ، هزاران افغان در تلاش برای فرار از کشور در 16 آگوست ، فرودگاه کابل دچار هرج و مرج شد. در همین حال ، نیروهای طالبان در این شهر پاسگاه هایی ایجاد کردند و درگیری در کار نبود.

آلمان یک واکسن نسل جدید معرفی می کند

به دنبال شکست اولین واکسن علیه COVID-19 (واکسن CVnCoV) ، شرکت بیوتکنولوژی CureVac مستقر در توبینگن در 16 آگوست گفت که نامزد واکسن نسل دوم به نام CV2CoV پاسخ ایمنی بهتر و اثر محافظتی در مطالعات پیش بالینی با میمون ها نشان داده است. به

نتایج آزمایش همچنین نشان می دهد که واکسن نسل جدید نسبت به نسل اول توانایی قوی تری در خنثی سازی آنتی بادی ها در برابر انواع ویروس مورد مطالعه (شامل اجسام دلتا ، بتا یا لامبدا) دارد.

ваксинаковид191708.jpg
تصویر

صربستان برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ، عکس های تقویت کننده را مجاز می کند

داریا کیسیچ تپاچویچ ، وزیر کار صربستان اعلام کرد که مقامات بهداشتی این کشور مجاز به استفاده از دوز سوم واکسن COVID-19 برای افرادی با سیستم ایمنی ضعیف ، کادر پزشکی و افرادی که قبلاً فوت کرده اند ، هستند. حداقل 6 ماه پیش واکسینه شده است. بر این اساس ، تزریق تقویت کننده از 17 آگوست انجام می شود.

بانک های بزرگ آمریکایی از کارمندان خود می خواهند واکسینه شوند

بانک های بزرگ در وال استریت در تلاش برای جلوگیری از شیوع COVID-19 در دفاتر خود ، قوانین سختگیرانه تری را در مورد ماسک ها و واکسن ها اعمال کرده اند. برای مثال ، بانک مرکزی آمریکا به کارکنان واکسینه شده اجازه می دهد فقط در اوایل سپتامبر به دفتر بازگردند ، در حالی که سایر کارکنان را به واکسیناسیون تشویق می کند.

میزان بستری شدن جوانان مکزیکی به دلیل تأخیر در واکسیناسیون افزایش می یابد

با نفوذ گزینه دلتا به شهرهای مکزیک ، تعداد بستری شدن ها در میان بزرگسالان 30 و 40 ساله در حال افزایش است. آمارها نشان می دهد که دلیل اصلی این وضعیت افزایش عدم تمایل به واکسیناسیون علیه COVID-19 در بین جوانان است.

هنگ کنگ (چین) 15 کشور را در معرض خطر بالا قرار می دهد

دولت منطقه ویژه اداری هنگ کنگ (چین) 15 کشور از جمله بنگلادش ، کامبوج ، فرانسه ، یونان ، ایران ، مالزی ، هلند ، اسپانیا ، سریلانکا ، سوئیس ، تانزانیا ، تایلند ، ترکیه ، امارات متحده عربی و ایالات متحده ، از گروه. خطر متوسط ​​برای گروه پرخطر ناشی از همه گیری COVID-19 در 20 آگوست.

لیست کشورهای دارای ریسک متوسط ​​در هنگ کنگ شامل استرالیا است که قبلاً در ریسک پایین طبقه بندی شده بود. بر این اساس ، از 20 آگوست ، حتی افراد واکسینه شده از استرالیا باید به مدت 14 روز جدا شوند ، مگر اینکه نتایج آزمایشات پس از ورود نشان دهد که آنتی بادی ها به 7 روز کاهش می یابد.

ماکائو (چین) برخی از امکانات تفریحی را باز می کند

دولت منطقه ویژه اداری ماکائو (SAR) چین اعلام کرده است که برخی از مراکز تفریحی را در 18 اوت به دلیل وضعیت COVID-19 در اینجا بازگشایی می کند.

دولت ماکائو همچنین خواستار ضدعفونی مکان های سرگرمی قبل از افتتاح برای استقبال از مهمانان و بررسی دقیق سوابق سلامت مشتریان شده است.

ژاپن همچنان در برخی از استان ها حالت فوق العاده اعلام می کند

صدا و سیمای عمومی ژاپن NHK اعلام کرده است که دولت ژاپن از 20 اوت تا 12 سپتامبر در هفت استان دیگر ، علاوه بر توکیو و پنج منطقه دیگر ، وضعیت فوق العاده اعلام می کند. استانهای این فهرست شامل ایباراکی ، توچیگی ، گونما ، شیزوکا ، کیوتو ، هیوگو و فوکوکا هستند ، انتظار می رود این تصمیم در 17 آگوست اعلام شود.

علاوه بر این ، وضعیت فوق العاده تا 31 آگوست برای مناطق توکیو و کاناگاوا ، چیبا ، سایتاما ، اوزاکا و اوکیناوا نیز تا 12 سپتامبر تمدید می شود.

استرالیا: ملبورن مقررات منع آمد و شد اعلام کرد

ملبورن ، دومین شهر بزرگ استرالیا ، به منظور جلوگیری از شیوع نوع دلتا ، منع رفت و آمد علیه COVID-19 اعلام کرد.

بر اساس این تصمیم ، مردم اجازه ندارند از ساعت 21 شب قبل از صبح تا 5 صبح روز بعد ، از عصر 16 اوت تا 2 سپتامبر ، خانه های خود را ترک کنند. افرادی که فعالیتهای اساسی را انجام می دهند باید گواهینامه رانندگی داشته باشند.

اسرائیل ممنوعیت سفر به 8 کشور را لغو کرد

در 16 آگوست ، اسرائیل ممنوعیت سفر خود به هشت کشور ازبکستان ، آرژانتین ، بلاروس ، آفریقای جنوبی ، انگلستان ، قرقیزستان ، قبرس و روسیه را لغو کرد.

با این حال ، این کشور ممنوعیت سفر مردم خود به برزیل ، گرجستان ، مکزیک ، اسپانیا و ترکیه را حفظ خواهد کرد و بلغارستان را نیز به دلیل افزایش شدید تعداد موارد ابتلا به کووید -19 در این کشور به لیست اضافه می کند. شهروندان اسرائیلی و ساکنان دائمی اسرائیل که مایل به دیدار از این شش کشور هستند باید به کمیته ای مراجعه کنند که موارد استثنا را در نظر می گیرد.

تایلند محاصره در 29 استان آسیب دیده را تمدید می کند

مقامات تایلندی محاصره را تا پایان ماه جاری برای 29 استان که بیشترین آسیب را از موج سوم همه گیری کووید -19 داشته اند ، تمدید کردند. با این حال ، محدودیت های بانکی و خدمات کاهش یافته است. سایر موسسات مالی در مراکز خرید فعالیت می کنند.

واکسیناسیون علیه ابولا در ساحل عاج آغاز شد

در 16 اوت ، ساحل عاج برنامه واکسیناسیون ابولا را پس از ثبت اولین مورد از سال 1994 در این کشور آغاز کرد.

ژرمن ماهان صحی ، سخنگوی وزارت بهداشت ساحل عاج گفت که کارکنان بهداشت ، بستگان بیمار و افرادی که با بیماران مبتلا به ابولا در تماس هستند با 5000 دوز واکسن ارائه شده توسط گینه واکسینه می شوند.

ECCC درخواست تجدیدنظر علیه رهبر سابق خمرهای سرخ کی سمپان را دارد

در 16 آگوست ، در پنوم پن ، دادگاه ویژه پرونده خمرهای سرخ در کامبوج (ECCC) آخرین جلسه خود را علیه خیو سمفان ، تنها رهبر سابق زنده خمرهای سرخ ، آغاز کرد. انتظار می رود پرونده در سال 2022 تکمیل شود.

حملات و آدم ربایی های مدارس در نیجریه ادامه دارد

در 16 آگوست ، مقامات نیجریه اعلام کردند که در حمله افراد مسلح به یک مدرسه کشاورزی در ایالت زامفارا در شمال ، سه نفر کشته و 20 نفر ربوده شده اند. این دومین آدم ربایی و کشتار غیرنظامیان در کمتر از 24 ساعت در این کشور آفریقای غربی است.

آتش سوزی جنگل جدید در یونان رخ داد

در 16 اوت ، آتش سوزی در کوهی در نزدیکی شهر بندری لاوریو در یونان رخ داد و مردم منطقه آسیب دیده را مجبور به تخلیه کردند.

آتش سوزی در منطقه ای در حدود 60 کیلومتری جنوب آتن رخ داد. دست کم 71 آتش نشان و 6 فروند جت آب و 4 فروند بالگرد به محل اعزام شدند.

به دلیل فوران آتشفشان زیرزمینی ، جزیره جدیدی در ژاپن ظاهر شد

در 16 آگوست ، گارد ساحلی ژاپن اعلام کرد که یک جزیره جدید در نزدیکی جزیره ایوتو ، در حدود 1200 کیلومتری جنوب توکیو ، پس از فوران آتشفشان زیرزمینی ظاهر شده است.

هنوز 47 نفر بر اثر سیل در ترکیه ناشناخته اند

در 16 اوت ، مقامات ترکیه اعلام کردند که تعداد کشته شدگان سیل در این کشور به 70 نفر افزایش یافته است ، در حالی که هنوز 47 نفر دیگر ناشناخته است.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *