نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

اخبار جهانی 2 ژانویه 2021 | حرکت جهان در صبح 1.2.12021

[ad_1]

کنگره آمریکا حق وتو رئیس جمهور ترامپ در لایحه دفاع را باطل می کند

در تاریخ 1 ژانویه (صبح 2/1 به وقت ویتنام) ، سنای آمریکا رأی داد که حق وتو رئیس جمهور دونالد ترامپ در سال 2021 قانون صدور مجوزهای دفاع ملی (NDAA) را باطل اعلام کرد. ایالات متحده حق وتو رئیس جمهور ترامپ را در مورد NDAA لغو کرد.

این اولین بار در دوره رئیس جمهور ترامپ است که کنگره آمریکا حق وتو رئیس جمهور را لغو می کند. با این پیشرفت جدید ، لایحه NDAA 2021 به قانون تبدیل خواهد شد.

vo-hieu-hoa-quyen-phu-quyet-trump.jpg
کنگره آمریکا حق وتو رئیس جمهور دونالد ترامپ در لایحه بودجه دفاعی سال 2021 را باطل کرد عکس: هیل

آژانس انرژی هسته ای: ایران می گوید تا 20 درصد غنی سازی اورانیوم خواهد کرد

آژانس بین المللی انرژی اتمی (آژانس بین المللی انرژی هسته ای) در تاریخ 1 ژانویه گفت که ایران آنها را از قصد خود برای تولید اورانیوم با غنی سازی تا 20 درصد خلوص ، کاملا بالاتر از آستانه توافق بذر مطلع کرده است. داستانی که ایران با قدرت زیادی در سال 2015 امضا کرد.

پدر نخست وزیر انگلیس بلافاصله پس از توافق بعد از Brexit درخواست تابعیت فرانسه داد

استنلی جانسون ، پدر نخست وزیر انگلیس ، بوریس جانسون ، پس از امضای توافق نامه تجاری پس از Brexit توسط انگلیس و اتحادیه اروپا ، درخواست تابعیت فرانسه می کند.

ایران پیگرد قانونی 48 نفر را كه در ترور ژنرال قاسم سلیمانی دست داشتند ، به اتمام رسانده است

در تاریخ 31 دسامبر ، سخنگوی دولت ایران گفت که وی آمادگی دارد 48 نفر را که به عنوان “عاملان و رهبران” ترور ژنرال کاظم سلیمانی یک سال پیش در عراق معرفی شده اند ، تحت پیگرد قانونی قرار دهد. این اقدام در زمینه اسقف اعظم علی خامنه ای انجام شد ، وی قبلاً تأیید کرده بود که گزارش “بی خطر بوده و در زمان مناسب انجام خواهد شد”.

سنای روسیه پیشنهاد می دهد کوبا کنفرانس بین پارلمانی را در سال 2021 برگزار کند.

در اول ژانویه ، رئیس شورای فدرال (سنا) روسیه ، خانم والنتینا ماتوینکو ، از کوبا خواست تا یک کنفرانس سطح بالا بین پارلمانی را در سال 2021 برگزار کند. به گفته رئیس سنای روسیه ، چنین جلسه ای به پارلمان اجازه می دهد موضع مشترکی در مورد موضوعات فوری در دستور کار دو جانبه و بین المللی ، ضمن ایجاد نیروی محرکه برای مشارکت بین دو کشور.

نخست وزیر مالزی پنج اولویت دولت را برای سال 2021 اعلام کرد

نخست وزیر مالزی محدین یاسین در پیامی به مردم در سال نو 2021 ، پنج اولویت را برجسته کرد که دولت این کشور بر روی استراتژی خود برای بازگرداندن بیماری همه گیر COVID-19 تمرکز می کند. بر این اساس ، به گفته آقای محدین ، ​​اولین و مهمترین اولویت ارتقا health سلامت جامعه با خرید واکسن و راه اندازی یک برنامه ملی واکسیناسیون است.

وزرای خارجه چین در اوایل سال جاری به مدت 30 سال متوالی در یک سفر از آفریقا دیدن کردند

وزرای خارجه چین در اولین سفر خود به خارج از کشور در سال 2021 از پنج کشور آفریقایی بازدید خواهند کرد. این یک سنت سه دهه ای از صنعت چین است که اولویت “قاره سیاه” را نشان می دهد.

وانگ وانگ بان سخنگوی وزارت امور خارجه چین در یک کنفرانس خبری در تاریخ 30 دسامبر تأیید کرد که وانگ یی وزیر امور خارجه برای دیدار از نیجریه ، کنگو ، بوتسوانا ، تانزانیا و سیشل از 4-9 ژانویه 2021 به آفریقا سفر می کند.

پاپ فرانسیس برای سال جدید آرزوی صلح دارد

در اول ژانویه ، پاپ فرانسیس پس از ناکامی در ریاست یک مراسم مذهبی در شب سال نو ، 31 دسامبر 2020 و صبح سال نو به دلیل درد سیاتیک ، دوباره ظاهر شد.

پاپ فرانسیس با ریاست بر دعای آنجلوس ، بهترین آرزوهای خود را برای صلح و آرامش در سال جدید ارسال کرد. به گفته پاپ ، حوادث آسیب زایی که به ویژه در طی یک بیماری همه گیر جان مردم را گرفت ، درسهایی را درباره نیاز به مراقبت و اشتراک با یکدیگر به ارمغان آورده است.

فیلیپین مسافران خارجی را از ایالات متحده ممنوع می کند

در تاریخ 1 ژانویه ، سخنگوی رئیس جمهور فیلیپین هری روکه اعلام کرد که مانیل اجازه نمی دهد “مسافران خارجی” از ایالات متحده از جنوب شرقی آسیا وارد این کشور شوند. نسخه جدیدی از ویروس SARS-CoV-2 را در ایالات متحده ارائه دهید.

رئیس جمهور الجزایر فرمانی را تصویب کرد که قانون اساسی اصلاح شده را تصویب کرد

عبدالمجید تبونو ، رئیس جمهور الجزایر ، فرمان تصویب قانون اساسی اصلاح شده را امضا و در اول ژانویه در مجله رسمی این کشور منتشر کرد.

بر این اساس ، قانون اساسی این کشور شامل یک سری اصلاحات خاص ، مانند محدود کردن دوره ریاست جمهوری (به بیش از 2 دوره) ، که باعث کاهش امتیازات رئیس جمهور جمهوری برای جلوگیری از مسدود کردن استبداد ، و همچنین تقسیم و توازن قدرت می شود. قوانین جدید همچنین به پایان دادن به اقدامات قانون شکنان کمک می کند که دیگر با مصونیت یا نفوذ خود محافظت نمی شوند.

ترکیه ورود شهروندان انگلیس را ممنوع می کند

در تاریخ 1 ژانویه ، دولت ترکیه اعلام کرد که پس از کشف 15 مورد نوع جدید ویروس SARS-CoV-2 ، ایجاد عفونت های حاد تنفسی COVID ، ورود شهروندان انگلیسی را به ترکیه ممنوع کرده است. 19 احتمالاً سریعتر از تنش قدیمی در بین بازدیدکنندگان از انگلیس گسترش می یابد.

BioNTech در حال بحث درباره افزایش ظرفیت تولید واکسن COVID-19 است

شرکت بیوتکنولوژی آلمان BioNTech در حال همکاری با شریک آمریکایی Pfizer برای سرعت بخشیدن به تولید واکسن COVID-19 است. Ugur Sahin ، بنیانگذار و مدیرعامل BioNTech در اول ژانویه با مصاحبه با مجله Mirror (اشپیگل) گفت که وضعیت عمومی واکسن ها زیاد نیست زیرا “وجود شکاف ها قطعی است زیرا هیچ واکسن دیگری ثبت نشده است و BioNTech / Pfizer باید آن را با واکسن خود تهیه کند.

BioNTech نسبت به کمبود واکسن علیه COVID-19 هشدار داده است

مدیریت شرکت دارویی BioNTech آلمان در مورد خطر کمبود تأمین واکسن COVID-19 تا زمان انتشار سایر واکسن ها در بازار هشدار می دهد ، بنابراین این شرکت سخت در تلاش است تا با شریک آمریکایی Pfizer همکاری کند. برای تولید واکسن

کامبوج 12 مورد بازگشت COVID-19 از تایلند را ثبت کرده است

در اول ژانویه ، وزارت بهداشت کامبوج اعلام کرد که 12 کارگر مهاجر کامبوجی پس از بازگشت از همسایگان تایلند از نظر ویروس SARS-CoV-2 مثبت شده اند. سخنگوی Or Vandine گفت: “نتایج آزمایش نشان داد که 12 نفر از نظر ویروس SARS-CoV-2 مثبت بودند.” بیماران در حال حاضر در بیمارستان های باتامبانگ و پیلین در شمال غربی کامبوج تحت درمان هستند.

فرانسه اولین مورد آلودگی را با نوع جدید ویروس SARS-CoV-2 ثبت کرده است

تصور بر این است که دو نوع ویروس SARS-CoV-2 ، که باعث عفونت های حاد تنفسی COVID-19 می شود ، سرعت عفونت سریع تری نسبت به سویه اصلی دارند و برای اولین بار در انگلیس و آفریقای جنوبی شناسایی شدند. به سایر کشورهای جهان سرایت می کند.

هند 29 بیمار آلوده به نوع جدید SARS-CoV-2 را ثبت کرده است

در تاریخ 1 ژانویه ، وزارت بهداشت هند اعلام کرد که این کشور 29 مورد آلودگی را با یک ویروس جدید SARS-CoV-2 ، که باعث عفونت های حاد تنفسی COVID-19 است ، که قبلا در انگلستان کشف شده بود ، ثبت کرده است.

تایلند مدارس خود را در پایتخت بانکوک تعطیل می کند

در شرایط اپیدمی پیچیده عفونت های حاد تنفسی COVID-19 ، دولت پایتخت در بانکوک (تایلند) تصمیم گرفت مدارس را برای دو هفته تعطیل کند ، در حالی که سنگاپور ممنوعیت گردشگران را اعلام کرد. در هنگام ورود از آفریقای جنوبی می آیند.

پایان کارزار 80 روزه قبل از هشتمین کنگره حزب کارگران کره

خبرگزاری مرکزی کره شمالی (KCNA) مقاله ای را در اول ژانویه منتشر کرد و مدعی شد که کره شمالی “مبارزات 80 روزه” را که توسط رهبر کیم جونگ اون آغاز شده بود ، به ویژه تلاش برای ساخت “دیوار آهنی” با موفقیت به پایان رسانده است. “در برابر اپیدمی عفونتهای حاد تنفسی COVID-19.

DIW: اقتصاد آلمان نمی تواند به زودی از بحران خارج شود

برخلاف بسیاری از اظهارنظرهای اقتصاددانان و محافل سیاسی ، مارسل فراتزچر ، رئیس انستیتوی تحقیقات اقتصادی آلمان (DIW) ، هشدار می دهد که گول بازیافتن را نخورید. بهبود و رشد اقتصاد آلمان در سال جاری.

کشورهای آفریقایی به طور رسمی AfCFTA را اجرا می کنند

کشورهای آفریقایی پس از ماه ها تأخیر به دلیل بیماری همه گیر COVID-19 ، اجرای رسمی توافق نامه تجارت آزاد قاره آفریقا (AfCFTA) را از اول ژانویه آغاز کردند. با این حال ، کارشناسان می گویند این تا حد زیادی نمادین است و اجرای کامل آن چندین سال به طول خواهد انجامید.

بمب گذاری با یک وسیله نقلیه در نزدیکی پایگاه نظامی روسیه در سوریه

در اول ژانویه ، یک ماشین در نزدیکی پایگاه نظامی روسیه در منطقه تل سامان در استان راکا در شمال شرقی سوریه بمب گذاری شد. این اولین حمله در نوع خود علیه سربازان روسی بود.

قطر بحرین را به تجاوز به دریای سرزمینی متهم کرده است

در تاریخ 1 ژانویه ، قطر در تاریخ 25 نوامبر به شورای امنیت سازمان ملل در مورد حمله ناوهای جنگی بحرین به آبهای سرزمینی دوحه گزارش داد و از سازمان ملل متحد خواست اقدامات مناسب را برای حفظ صلح و ثبات بین المللی و پایان دادن به نقض منامه انجام دهد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *